Ko iegādāties tiešās pirkšanas pulciņā?

mans_pirkums_TP_pulcinaGaršīgo trešdienu receptē pieminēju, ka iepērkos Tiešās pirkšanas pulciņā. Pēcjāņu pirmdienā stāstu, ko tad vispār var iegādāties Tiešās pirkšanas pulciņā, ne tikai no zemniekiem.

Vispirms izstāstīšu, ko es parasti iegādājos. (Tāpēc arī jokainā ieraksta bilde ar svaigas gaļas “desu” un lauka gurķiem un piena produktiem.)

Produktu grupas

Svarīgākais iemesls, kāpēc sāku meklēt alternatīvas lielveikalu sortimentam, bija gaļas produkti. Ja sviestmaižu gaļai piedāvājuma netrūkst, tad ar “cepamgaļu” man vienmēr likās tā pašvakāk. Kad pirmoreiz dzirdēju par tiešo pirkšanu, nodomāju, ka tur nu gan izvēle būs plašāka. Ja tā kritiski skatās, pēc pusotra gada tiešajā pirkšanā secinu, ka tā nav. Un tomēr – gaļa no bioloģiskajām saimniecībām garšo citādi. Arī cenu amplitūda ir lielāka. Salīdzinoši dārgās cenas neesmu nožēlojusi ne brīdi. Pārsvarā iegādājos liellopu un jaunlopu gaļu – gulaša gaļu, malto gaļu, retu reizi arī steika gaļu, aknas, ribiņas. Mednieku desiņas un grila desiņas ar lielveikalu izstrādājumiem vispār salīdzināt nevar! Dažreiz nopērku arī kādu cieti žāvēto desu vai nogatavinātas gaļas produktus.

Otra svarīga produktu grupa – piena produkti. Vispār, neesmu no “lieso” produktu piekritējiem, tāpēc treknais lauku piens un krējums tīri labi iet pie sirds. Tos arī pārsvarā iegādājos. Un jāsaka, kā ir, diez vai esmu īpaši “resnāka” no tiem palikusi, kaut arī mājās gatavoju arvien vairāk.

Trešā kategorija ir sezonas dārzeņi. Tie, kuri neaug mammas dārzā, tiek nopirkti, kā mēs viņu saucam, pulciņā. Šonedēļ sapirku tā vairāk gurķu – lai ir, ko iesālīt. Šai laikā nopērkami arī lērums visādu zaļumu – sākot ar salātlapām un beidzot ar kalē (kale) kāpostiem un nezāļu buntēm. Rudens sezonā netrūkst dažādu veidu ķirbju, kartupeļu, burkānu, biešu, rāceņu un rutku. Izmēģinu arī dažādus saimniecībās gatavotus dārzeņu produktus, piemēram, lečo, kabaču ikrus u.tml. Un ziemā papildus rudenī novāktajiem dārzeņiem ir arī dīgsti, ko piegādā Lipsku ģimenes saimniecība “Absolūts ēd”.

Dažādība

Ir mājražotāji, kas piedāvā dažādus gatavus produktus. Mēdzu iegādāties rabarbermaizi, ievārījuma ruleti, kāpostu sacepumu, aknu plācenīšus un tamlīdzīgus produktus. Tāpat nopērkamas pārtikā lietojamās eļļas, dažāda veida milti, ēteriskās eļļas, ziedūdeņi un pat ziepes!

Principā, katrā pulciņā nopērkamā piedāvājums ir atšķirīgs, bet ceru, ka šeit izklāstītais ļauj iedomāties produktu klāstu.

Ziemas sezonā, kad mammas vistas olas dēj retāk, pasūtam arī tās. Jā, kastīte ar 10 olām maksā 2.30 eur. Bet zinu, ka visa manis samaksātā naudiņa aiziet zemniekam pašam – tiešās pirkšanas kustībā starpnieku nav. Turklāt, par pasūtījumu pretī saņemam pavadzīmi. Tādā veidā zinām, ka saimniecība nomaksā nodokļus, turklāt saņemot subsīdijas kā bioloģiskie zemnieki.

Bioloģiskais statuss arī ir tā atšķirība, kāpēc iegādāties produktus tiešās pirkšanas pirkšanā. Sertifikāts kultūru audzēšanai un pārstrādei nozīmē, ka saimniecībā netiek izmantoti pesticīdi, minerālmēsli un ĢMO. Tātad izaudzētie produkti ir dažādām minerālvielām bagātāki un neatstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka organismu ar pesticīdu paliekām.

Rakstot šīs rindas, gan gribu kliedēt stereotipu, ka tie, kas pērk eko-šmeko produktus, nesertificētus produktus neiegādājas. Tā nav. Pirkt bio pašlaik diemžēl nav pa kabatai ikvienam. Tas ne vienmēr ir arī vajadzīgs, ja skatās tīri ķimikāliju ietekmi uz produktiem.

Ierakstot gūglē maģisko frāzi “dirty dozen 2016” (vai citu attiecīgā gada ciparu), meklēšanas rezultātā atradīsi sarakstu ar augļiem un dārzeņiem, kuros vidēji pesticīdu palieku konstatēts visvairāk. Piemēram, šogad godpilnā 1.vieta tiek zemenēm, 2.vieta – āboliem (kas visu laiku šiverē pa topa virsotnēm), savukārt 3.vieta – nekterīniem. Ja Latvijas zemenēm un āboliem sirds sliecas ticēt vairāk nekā Polijas, tad par nekterīniem gan tas šķiet tīri ticami. Savukārt, piemēram, avokado lielveikalā pērku mierīgu sirdi (šī gada topā 50.vietā – tātad, relatīvi maz pesticīdu atlieku). Pirkt “tīrākus” produktus varam mēs ikviens, ja gribam. Un, ja nav jāpērk – pavisam labi, jo vislabāk zinām paši par savu ģimenes dārziņu!

Ceru, ka izbaudi savu vasaru visā pilnībā!

Par Daira

Pati sava laika noteicēja, plānotāja un arī šķērdētāja. Iekāpusi citās kurpēs, mācos griezt, zīmēt, līmēt un katru dienu saprotu atkal kaut ko jaunu. Blogā Lilium.lv rakstu par sev un cerams arī jums svarīgām tēmām, dalos ar to, ko redzu sev apkārt. Iegriezies arī manā Etsy veikalā! www.etsy.com/shop/LiliumLv

Pievienot komentāru