Riski un ieguvumi, paliekot bez darba

Sveiciens jaunajā darba nedēļā!

Šī uzruna īpaši saldi droši vien skan to ausīs, kam tagad atvaļinājums 🙂 Bet ja jau esi nonācis līdz šim ierakstam, droši vien tevi interesē “bezdarbnieku” tēma.
Bet vispirms virtuāls sveiciens un labas domas manai Babiņai Rozālijai, jo viņai šodien vārdadiena!!! Savos 89 viņa vēl arvien dzīvo pati savā dzīvoklī un ikdienā čāpo uz 4. stāvu mājā bez lifta. Droši vien kādus 50% no manas bērnības ierosmes nodarboties ar rokdarbiem esmu parādā viņai. Tieši viņa man iemācīja tamborēt, un viņas redzējuma dēļ sāku pievērst uzmanību skaistām lietām un detaļu saskanībai. Mana Babiņa ir arī viena no retajiem, kam mantas nav daudz un kas skaistumu saredz vienkāršajā. Arī par to viņai paldies!

Labi, atgriezīsimies pie darba meklētāju tēmas. Pati esmu “bezdarbniece” kopš februāra. Un nav viegli šīs rindas uzrakstīt publiski, jo atrašanās “uz pabalsta” normāliem, izglītotiem un strādīgiem cilvēkiem ir tāda tabu tēma. Tāds kā netikums. Bieži vien šķietami lielāks nekā smēķēšana. Droši vien divreiz padomātu, vai šādu ierakstu vispār nest gaismā, ja taisītos vēl kādreiz atgriezties pie darba devēja. Bet tā kā grasos būt pašnodarbinātais vai sava uzņēmuma vadītājs, tad nolēmu uzrakstīt gan. Jautājumi, par kuriem runāšu, var būt noderīgi mums daudziem.

Šajā ierakstā būs daudz zelta padomu, tāpēc lasi vērīgi! Pirmais no tiem – aizej pieteikties uz NVA (Nodarbinātības Valsts Aģentūru) bezdarbnieka statusa iegūšanai jau nākamajā dienā pēc darba līguma beigšanas!!! Pabalstu tavā kontā ieskaitīs mēnesi līdz pusotru kopš tās dienas, kad esi aizgājis pieteikties, nevis kopš līguma beigšanās datuma. Līdz ar to katra diena ir no svara. Un, ja arī šai laikā atrodi jaunu darbu – par dienām, kad esi bijis šai statusā, vienalga pabalstu saņemsi.

Daudzās filiālēs Rīgā uz NVA apmeklējumu ir rindas – otrais zelta padoms. Tas var būt laikietilpīgi, tāpēc ir vērts ieiet NVA mājaslapā un pieteikties rindā! Pati sēdēju gan, jo laikus nepainteresējos, bet šķita, ka tiem, kuri ir virtuāli pieteikušies, gāja krietni raitāk.
Trešais padoms – ja reiz esi pieteicies, izmanto NVA sniegtās priekšrocības pilnā apmērā!

Mana svarīgāko ieguvumu piecinieka liste ir šāda:

1. Pabalsts

It kā liekas, ka pabalsts jau tāpat nebūs algas apmērā, un nav vērts lieki tērēt laiku, lai pieteiktos. Bet – hei! -, kad tu pēdējo reizi saņēmi naudu par to, ka esi godīgi maksājis nodokļus? Turklāt, biju pārsteigta, cik maz man ikdienā nepieciešams, nestrādājot. Pusdienas ārpus mājām ēdu reti, transportam naudu tikpat kā nevajag. Tiem, kuri uz darbu brauc ar auto, atkrīt arī maksa par stāvvietu (droši vien šis ir aktuāli lielajās Latvijas pilsētās). Krietni mazāk iztērēju neapdomīgiem pirkumiem pēc-darba-dienas noguruma iespaidā.
Pabalsts ir arī godam nopelnīts, ja tu un darba devējs esat godprātīgi maksājuši nodokļus. Valsts ir paredzējusi tev šādu atbalstu, ja nonāc situācijā, kad esošais darba devējs ir jāpamet. Mēs bieži esam raduši kritizēt valsti par tādiem un šitādiem trūkumiem, bet šis nu ir viens pabalsts, ko varam izmantot mēs visi (mikrouzņēmuma darbiniekiem gan ar to ir švaki, bet “mikro” laiki tāpat 2017.gadā beigsies).

2. Iespēja izvērtēt savus tēriņus

Ja tev kā darba meklētājam tomēr pienāk brīdis, kad pabalsta apmērs sāk sarukt (vai nepietiekama darba ilguma dēļ jau sākumā tu nesaņem pilnu vidējās izpeļņas summu), gribi vai negribi jāsāk domāt, kur varētu tērēt mazāk. Un, kritiski paskatoties, būsi pārsteigts, cik bieži lieki izdod pa dažiem eiro šur un tur (kafija pa ceļam, bulciņa pa ceļam, ūdens vai cits dzēriens pa ceļam un protams, cigaretes!). Būsim atklāti, retais mūsdienās izvērtē, cik pareizi vai nepareizi tērē nopelnīto, ja dzīve to neuzspiež.

3. Apmaksāts laiks pārdomāt dzīvi, atiet no stresa

Nepārtraukti esot darba attiecībās, mēs pierodam sadzīvot ar stresu. Darbs var būt, cik foršs gribi, bet stresa situācijas ir ikdiena vairumā amatu. Cits to pacieš labāk, cits – sliktāk. Labi, ja vari apstāties un ievilkt elpu, pirms veselības stāvoklis vai citas problēmas tevi piespiež to darīt. Es uzskatu, ka laiks “atiet” ir nepieciešams katram. Līdzīgi kā atvaļinājums ir vajadzīgs ikvienam. Jo, jaunu darbu meklējot, izvēli par labu konkrētam amatam veiksi citādi nekā tas būtu vēl strādājot. Tici man!
Galu galā, varbūt šai laikā izlemsi iet savu ceļu – kļūt par pašnodarbināto, vai uzņēmēju.

4. Dažādas apmācības un kursi

Materiāls atbalsts, jaunu darbu meklējot, nav vienīgais ieguvums (kā daudziem tas varētu šķist). NVA atkarībā no filiāles, kurā piesakies (jo pieteikties vari jebkurā vietā Latvijā, neatkarīgi no dzīvesvietas vai deklarētās adreses), piedāvā dažādas interesantas lekcijas, seminārus un apmācības. Man noderīgas bijušas visas apmeklētās: “Mērķu meistarklase”, “Komercdarbības pamati”, “Pašnodarbinātas personas tiesiskie pamati un grāmatvedības uzskaites pamatprincipi”, “Biznesa plāna rakstīšana” un pat “Ģimenes budžeta plānošana”.
Ir vērtīgi apmeklēt arī psiholoģiskas dabas seminārus, piemēram par bailēm un to pārvarēšanu, rīcību stresa situācijās un tamlīdzīgi. Atceries, ka pasniedzējiem, kas strādā NVA, šis daļēji ir tāds sirds darbs vai zināma labdarība. Šie amati nav ļoti labi apmaksāti, tāpēc kalpo kā blakus nodarbe. Bet 95% cilvēku, kas šīs nodarbības apmeklē, tas ir ļoti noderīgi un kalpo arī kā psiholoģisks atbalsts šai ne pārāk komfortablajā “bezdarbnieka” statusā. Un pasniedzēji to apzinās.

5. Kontakti

Tos gan citā veidā nemaz nevar iegūt, kā apmeklējot lekcijas un seminārus. Bet man kā ar āmuru pa pieri iedeva, kad viena semināra pasniedzēja lūdza mums visiem pastāstīt par sevi un to, ko katrs darām. Brīnišķīga ideja! Tāda pati, kā uzņēmējiem daudzos pasākumos, kontaktu banku veidojot. Ja grasies apmeklēt šādus pasākumus, noteikti iepriekš padomā, kas ir tavas labākās prasmes, ko vari citiem piedāvāt! Varbūt pašlaik esi strādājis pārdošanā, bet proti izgatavot ideālus koka krēslus, vai lej sojas sveces, vai mājas apstākļos gatavo ķermeņa kopšanas līdzekļus, vai adi zeķes. Kāpēc arī šīs prasmes var LEGĀLI noderēt, esot bezdarbnieka statusā? Turpini lasīt!

Protams, būšana bezdarbniekam nav vienmēr medusmaize, jo:

1. tu riskē kļūt vairāk atkarīgs no līdzcilvēkiem

Finansiālā situācija mums katram ir atšķirīga un arī pienākumi katrā ģimenē var būt atšķirīgi. Ja pieņemts visus tēriņus sadalīt līdzīgi un citi pelnītāji ģimenē pelna vairāk par tevi, tas var būt nopietns psiholoģisks pārbaudījums. Risinājums ir vienoties par “atvieglojumiem” tavā labā un norunāt laiku, cik ilgi šāds stāvoklis varētu pastāvēt. Tas arī būs labs mērķis tev pašam uz to laiku tikt ar sevi skaidrībā un atrast darbu.

2. “izkrīti” no darba tirgus aprites

Šis punkts var būt aktuāls daudziem cilvēkiem ap 45 gadiem. NVA ir daudz tādu klientu un, cik saprotu, labi apmaksātu darbu var atrast tikai labi speciālisti. Šeit varētu palīdzēt dažādas pārkvalifikācijas apmācības, ko arī NVA nodrošina. Bet līdzīgi, manuprāt ir ar visa vecuma darbiniekiem – ja esi labs speciālists, darbu atradīsi ātri. Iespējams, jaunais darba devējs pat būs ar mieru kādu brīdi uzgaidīt un pieņemt tevi, piemēram, pēc tevis noteikta laika.

3. bieži esi spiests pārdomāt ikdienas tēriņus

Izklausās jau dzirdēts arguments, ne? Tā ir, jo tas ir gan ieguvums atvērtajiem, gan trūkums slinkajiem un komfortu cienošajiem.

4. mēdz vairāk slinkot (bet varbūt reizēm tieši tas arī ir vajadzīgs)

Šis faktors arī nav viennozīmīgs trūkums. Atkal ir runa par darbošanos stresa apstākļos un spēju tik daudz ar ko tikt galā, kad varbūt nemaz nevajag. Varbūt tā paslinkošana tev atvērs acis un tu sapratīsi, ka pie nākamā darba devēja noteikti nepiekritīsi darīt tik daudz?

5. riskē zaudēt pašvērtējumu esot “bezdarbnieka” statusā

Par šo trūkumu runā maz, bet to pazīst visi. Domāju, ka tas ir viens no galvenajiem klusajiem iemesliem, kāpēc daudzi neietur pauzi starp darba devēju maiņu. Īpaši svarīgi vīriešiem un īpaši tiem, kuri ir galvenie maizes pelnītāji ģimenē. Vai vientuļajām mammām. Vai kredītu jūgā esošajiem. Bet tāpēc jau ir svarīgi rēķināt, domāt un runāt par iespējamām pārmaiņām.
Par citām filiālēm nezinu, bet Jēzusbaznīcas ielas filiāle piedāvā individuālas psihologa konsultācijas. 45 minūtes tu un psihologs aci pret aci ar tavu sāpi vai problēmu. Arī uz konsultāciju var nākties kādu mēnesi pagaidīt. Bet tas ir laiks, kad tiešām vari apdomāt sasāpējušos jautājumus un izlemt, kurš ir šīs konsultācijas vērts. Un aiziet un izrunāt ar kādu trešo personu, kurai svarīgi ir tikai tas, ka šī konsultācija tev nāk par labu.

Iepriekš minēto trūkumu dēļ pirms paliec bez darba labāk:

  • kārtīgi izvērtē plusus un mīnusus konkrētajā situācijā (un lūdzu ņem vērā arī to stresa faktoru darbā);
  • novērtē situāciju darba tirgū tavā konkrētajā amatā vai specialitātē, kurā plāno meklēt jauno darbu;
  • novērtē savas finanses un to, vai spēsi iztikt no plānotā pabalsta apmēra (vismaz aptuvena pabalsta kalkulators šeit);
  • apspried šo iespējamo soli ar tuviniekiem un pastāsti arī par manis šai ierakstā paustajiem ieguvumiem, jo tas ir svarīgi;
  • nekad neuzņemies atbildību par šo izšķirīgo soli tikai uz sevi – vienmēr izrunā gan ar ģimeni, gan kādu iespējami neitrālu draugu;
  • vēl strādājot padomā, ko tu noteikti gribētu izdarīt, kad būsi stilīgs bezdarbnieks!

Un tagad viszeltītākais no visiem šeit aprakstītajiem zelta, sudraba un platīna padomiem – tavi hobiji un prasmes tev var noderēt, esot darba meklētāja statusā jo:

…. tu vienlaicīgi vari būt gan bezdarbnieka statusā, gan saņemt naudu par savu rūpalu kā pašnodarbinātais!

BET! Bezdarbnieka statusu tu nezaudē, ja tavi ienākumi nepārsniedz 369,99 eur mēnesī un tev VIDam nav jāveic iemaksas par valsts sociālo apdrošināšanu. Un bezdarbnieka statuss zūd, ja tu maksā patentmaksu – jo arī tajā, niecīgas, bet ir, sociālās apdrošināšanas iemaksas! Lūk!

Par augstākminēto iespēju zina un runā retais (esmu dzirdējusi, ka paši NVA darbinieki reizēm nezina), bet tas ir absolūti legāli un likumīgi. Vienkārši, NVA aģentam, pie kura tev jānāk “atrādīties”, nosūti VID izsniegtu papīru par pašnodarbinātā statusa iegūšanu un katru mēnesi laikam vajag izziņu no VID, ka nav veiktas tās sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tāpat saglabāsies iespēja apmeklēt kursus, meklēt jaunu darbu un saņemsi arī pabalstu! Iesniegumu, ka vēlies kļūt par pašnodarbināto, var iesniegt pat EDSā elektroniski, tikai aizraksti viņiem un pajautā, kā tieši. Pati iesniegumu rakstīšu augusta sākumā, varbūt man būs vēl kas piebilstams.

Mīļie, šis ir garākais bloga ieraksts manā mūžā! Bet šī informācija ir ļoti vērtīga, man prieks, ka pacentos! Ceru, ka neesmu aizmirsusi izstāstīt kādas svarīgas detaļas! Bet, ja par šo ir jautājumi – rakstiet komentāros un centīšos palīdzēt!

Un vēl, gribētu dzirdēt par jūsu izaicinājumiem darba vietas maiņas sakarā un to, kāpēc esat vai neesat izvēlējušies par labu “bezdarbniekam”. Kāpēc es šo visu laiku lieku pēdiņās? Jo tas ir tikai tāds nievājošs izteiciens, kas izgājis tautās ar nepatīkamu pieskaņu. Tam tā nav jābūt. Lielākā daļa godīgu cilvēku “bezdarbnieku” rindās ir darba meklētāji. Un tas, vai viņi ies darba ņēmēja vai devēja ceļu, ir atkarīgs no pārējo līdzcilvēku attieksmes – vai spēsim vajadzīgā brīdī atbalstīt un dot laiku, nevis nervozi skubināt.

Lai veicas darbos!

Par Daira

Pati sava laika noteicēja, plānotāja un arī šķērdētāja. Iekāpusi citās kurpēs, mācos griezt, zīmēt, līmēt un katru dienu saprotu atkal kaut ko jaunu. Blogā Lilium.lv rakstu par sev un cerams arī jums svarīgām tēmām, dalos ar to, ko redzu sev apkārt. Iegriezies arī manā Etsy veikalā! www.etsy.com/shop/LiliumLv

Pievienot komentāru